Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

wszystko, co dotyczy posokowców bawarskich i hanowerskich. Wątki o rasie, hodowlach, charakterze. Zdrowie, wychowywanie psów.

Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez Wojciech Galwas » 14 mar 2016, o 19:29

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że od 26 maja 2015 roku zmienił się nieco wzorzec rasy posokowca hanowerskiego.
Ważna zmiana dokonała się w preambule wzorca, który brzmi;

URSPRUNG: Deutschland.
DATUM DER PUBLIKATION DES GÜLTIGEN
OFFIZIELLEN STANDARDS : 19.03.2015
VERWENDUNG: Nachsuchenhund, Schweißhund.
Entsprechend seiner jagdlichen Zweckbestimmung als hoch spezialisierter Jagdhund für Nachsuchen auf Hochwild, muss der „Hannoversche Schweißhund “ alle von ihm geforderten Anlagen, Leistungspotentiale und jagdliche Leistungsprüfungen der FCI-anerkannten Zuchtvereine besitzen und für erschwerte Nachsuchen brauchbar sein.

Czyli wg tłumaczenia naszego Kolegi B. Możdżenia:

Data publikacji obowiązującego oficjalnego standardu 19.03.2015
Stosowanie pies do poszukiwania, posokowiec
Odpowiednio ze swoim łowieckim przeznaczeniem, jako wysoko wyspecjalizowany pies myśliwski do poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej, posokowiec hanowerski musi posiadać wszystkie wymagane od niego cechy wrodzone, wykazywać się odpowiednim potencjałem sprawności i uzyskać łowieckie oceny pracy uznanych przez FCI klubów hodowlanych ( klubów ras) oraz być użyteczny na tzw. utrudnionych poszukiwaniach postrzałków


Ciekaw jestem w jaki sposób ZKwP zamierza egzekwować ten wymóg do zdobycia uprawnień hodowlanych przez posokowce hanowerskie. Spytamy ich o to.
Aktualny wzorzec posokowca hanowerskiego w języku niemieckim i angielskim znajduje się na naszej stronie w zakładce ISHV.
Avatar użytkownika
Wojciech Galwas
 
Posty: 173
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:14

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez adam palinski » 21 mar 2016, o 11:14

Ciekaw jestem w jaki sposób ZKwP zamierza egzekwować ten wymóg do zdobycia uprawnień hodowlanych przez posokowce hanowerskie. Spytamy ich o to.

Szanowny Kolego Wojciechu …
Przecież dokładnie to samo pytanie należało by zadać ZKwP w temacie Posokowiec Bawarski , Alpejczyk .

Bo …
''Zmianę wzorca rasy przeprowadza naczelna organizacja kraju pochodzenia danej rasy ''
Wymóg formalny co do zasady został tym cytowanym przez Kolegę tekstem powyżej usankcjonowany .

Ale …
Wzorzec rasy jest ustalany przez poszczególne organizacje kynologiczne zrzeszające hodowców na danym terenie, zwykle dla ras występujących na obszarze działania danej organizacji. Niektóre rasy zarejestrowane w księgach hodowlanych jednej z organizacji, w innej nie są uznawane.

My skupiamy się na jednej wiadomej organizacji i wzorce rasy powinny być jednoznacznie respektowane . Gdzie wzorzec rasy posokowców , opis eksterieru oraz cech charakteru, które wyróżniają daną rasę , opisała naczelna organizacja kraju pochodzenia.

Zapewne wielu tu kolegów po otoku wie że jestem w kontakcie z hodowcami za Odry ''renegatami '' spoza naszej organizacji .
Którzy to jako świętość przyjęli wzorzec eksterieru .

Dam taki tylko z pozoru drobny przykład i to z tekstu naczelnej organizacji kraju pochodzenia traktujący o posokowcu bawarskim .

''Oczy bawara klarowne o bystrym spojrzeniu, ciemnobrązowe lub nieco jaśniejsze .

W wykonaniu oceniaczy od nie tylko Polskiego eksterieru to wada a jest wręcz odwrotnie '' za ciemne oko jest nie pożądane ''.

Ale tu nie o ten eksterier tak naprawdę w kontekście posokowca użytkowego chodzi .
Opisałem swego czasu jak to '' oni za Odrą '' potraktowali te formalne zapisy organizując renegackie konkursy .

Mnie osobiście '' wali po oczach '' ten urywek cytowanego tekstu
Cyt ; ''oraz być użyteczny na tzw. utrudnionych poszukiwaniach postrzałków '' .

Kolego Wojciechu nie sądzę by padła jakakolwiek sensowna i satysfakcjonująca odpowiedz , dla tych którym leży na sercu wyselekcjonowanie użytkowo hodowlanego posokowca .
Bo wystarczy na modłę renegatów za Odry założyć sztuczną ścieżkę którą tu już raz opisałem .
Dwa zwodnicze , dwa krzyżujące , dwa powrotne , gon i stanowienie .
Tropy zwodnicze możemy wykorzystać znane nam przejścia zwierzyny.
Trop krzyżujący znaczony farbą innego zwierza .
Trop powrotny który powoduje ustalenie kierunku, w którym zwierz odbił.
A co do gonu i stanowienia wystarczy powielić doświadczenia tych za Tatr czy Sudetów .

Na koniec ; Szanowny Kolego Prezesie , Sędzio Pracy .
Ile to posokowców bez podziału , bawar , hanower , alpejczyk stosując powyższe kryteria miało by to hodowlane elementarne KPP ?.
Czy Kolega może spodziewa się zmian w regulaminach konkursów ?

Ja osobiście uważam że kierunek poczynań ZKwP będzie podążał górnym wiatrem produkcji eksterieru a nie dolnym wiatrem użytkowości .

Dziś gdy Gustawa mam w siódmym polu i parę setek prac za postrzałkami takie kryterium jak powyżej byłoby bardziej odsiewające plewy od ziarna niż rodem z totolotka próba główna .
Ostatnio edytowano 21 mar 2016, o 21:06 przez adam palinski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
adam palinski
 
Posty: 259
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:18

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez Mikołaj&Baka » 21 mar 2016, o 13:59

Panie Adamie,

Mógłby Pan coś bliżej o tym oku? Wiem, że to nieodpowiedni wątek ale skoro już Pan zaczął...
Sam też jestem przekonany, że jasne oko to wada. Tak mówi wzór rasy, tak mówił hodowca, na to zwracają uwagę sędziowie. I ja sam nasłuchałem się o tym na wystawach :)

DB
Avatar użytkownika
Mikołaj&Baka
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 lut 2015, o 12:40

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez adam palinski » 21 mar 2016, o 20:33

Kolego Mikołaju …

Słusznie kolega zauważył że nie meritum w tym temacie to oko .
Wystarczy dosłowne tłumaczenie z Niemieckiego na Polskie '' Wzorca Rasy Bawara'' .

Jeszcze raz przypomnę ;
To co jest istotą w tym ''dodatkowym pod temacie '' to opis autoryzowany przez naczelną organizację kraju pochodzenia. 

A to jak oceniają sędziowie w ringu i to co się mówi obok ringu jest powielaniem ''obiegowego wzorca '' który w różnych przekazach został utrwalony .

To co poniżej dla eksterieru w bezpośrednim tłumaczeniu z Niemieckiego przez tłumacza przysięgłego jest obowiązującym oryginałem standardu Niemieckiego : 01.04.1996

Użytkowość: posokowiec
Klasyfikacja FCI: grupa 6 - psy gończe, posokowce i rasy pokrewne
sekcja 2 - posokowce.
Z próbami pracy.

Wrażenie ogólne: pies harmonijnie zbudowany, lekki, bardzo ruchliwy, muskularny, średniej wielkości. W wymiarach tułowia długość przeważa nieco nad wysokością. Korpus przebudowany nieco w części tylnej, osadzony na niezbyt wysokich kończynach. Głowa noszona poziomo lub nieco uniesiona. Ogon noszony poziomo lub zwieszony ukośnie w dół.

Zachowanie - charakter: spokojny i zrównoważony, przywiązany do swego właściciela, powściągliwy w stosunku do obcych. Odpowiada stawianym wymaganiom jako pies pewny siebie, nie bojący się, łatwy w prowadzeniu, który lękając się będzie jeszcze agresywny. 

Głowa: 
Część mózgowa: stosunkowo szeroka, płasko wysklepiona, czoło wyraźnie odgraniczone, dobrze rozwinięte łuki brwiowe, guz potyliczny miernie wyrazisty. Stop wyraźny. 
Część twarzowa:
Nos: dobrej wielkości, nie za szeroki, nozdrza dobrze rozwarte. Czarny lub ciemnoczerwony.
Kufa: pod oczami nieco odgraniczona, trochę krótsza od części mózgowej, dostatecznie szeroka, nie szpiczasta. Grzbiet nosa lekko wysklepiony lub płaski. 
Wargi: prawidłowo obwisłe, średniej grubości, dobrze wykształcone kąciki wargowe.
Szczęki: silne z perfekcyjnym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, przy którym górne siekacze bez żadnej szpary ustawione są pionowo przed siekaczami dolnymi. Kompletne uzębienie składające się z 42 zdrowych zębów. Zgryz kleszczowy dopuszczalny. Policzki: umiarkowanie zaznaczone. 
Oczy: klarowne o bystrym spojrzeniu. Nie za duże i nie za okrągłe. Ciemnobrązowe lub nieco jaśniejsze. Powieki dobrze przylegające i prawidłowo pigmentowane. 
Uszy: długości nieco większej niż średnia ale sięgające najwyżej do czubka nosa, ciężkie, wysoko i szeroko osadzone, u dołu zaokrąglone bez skręceń zwieszają się w dół przylegając do policzków. 

Szyja: średnio długa i mocna. Nieco luźnej skóry (łałok) gardłowej. 

Tułów: linia górna od kłębu do kończyn tylnych lekko wznosząca się. Kłąb mało wyraźny. Płynne przejście szyi w grzbiet. Grzbiet mocny i sprężysty. Lędźwie stosunkowo krótkie, szerokie, bardzo dobrze umięśnione. Krzyż długi i dość płasko przebiegający. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, dobrze rozwinięte przedpiersie; owalny kościec z daleko do tyłu sięgającymi żebrami. Linia dolna stopniowo do tyłu wznosząca się; brzuch lekko podciągnięty.

Ogon: średniej długości, sięgający najwyżej do stawów skokowych; wysoko osadzony; noszony poziomo lub lekko skośnie zwieszony.

Kończyny: 
Kończyny przednie: oglądane z przodu proste i równoległe, oglądane z boku dobrze osadzone w stosunku do tułowia, dobrze katowane. Łopatki leżące skośnie do tyłu, dobrze umięśnione. Ramiona długie, suche, dobrze umięśnione. Łokcie przylegające do tułowia, nie wykręcone ani do wewnątrz ani na zewnątrz. Podramiona suche i pionowo ustawione o mocnej kości, bardzo dobrze umięśnione. Stawy nadgarstków mocne. Śródstopie skierowane nieznacznie do przodu. Łapy w kształcie łyżki (zajęcze), z dobrze wysklepionymi i ściśle ze sobą zwartymi palcami, jak również z wystarczająco wyściełanymi, szorstkimi, odpornymi i dobrze pigmentowanymi opuszkami. Łapy równoległe. Zarówno w pozycji stojącej jak i w ruchu nie powinny być skierowane ani do wewnątrz ani na zewnątrz. Pazury czarne lub rogowe.
Kończyny tylne: Kości mocne. Kończyny oglądane z tyłu proste i równoległe. Dobrze kontowane. Uda szerokie i muskularne. Kolana mocne. Podudzia stosunkowo długie, muskularne i suche. Stawy skokowe mocne. Śródstopie krótkie, ustawione pionowo. Stopy w kształcie łyżki (zajęcze), z dobrze wysklepionymi i ściśle ze sobą zwartymi palcami, jak również z wystarczająco wyściełanymi, szorstkimi, odpornymi i dobrze pigmentowanymi opuszkami. Stopy równoległe. Zarówno w pozycji stojącej jak i w ruchu nie powinny być skierowane ani do wewnątrz ani na zewnątrz. Pazury czarne lub rogowe.

Sposób poruszania się: zabierający dużo przestrzeni o dobrym i płynnym wykroku. Kończyny przednie i tylne stawiane prosto i równolegle, lekko sprężyście. 

Skóra: silna, ściśle przylegająca do ciała

Szata: sierść gęsta, gładko przylegająca, umiarkowanie szorstka z niewielkim połyskiem; delikatniejsza na głowie i uszach, dłuższa i bardziej szorstka na brzuchu, kończynach i ogonie. 

Umaszczenie: soczysta czerwień, czerwień jelenia, czerwień brunatna, czerwonożółte, również blado żółte do pszenicznego; czerwono-szare jak zimowa suknia zwierzyny płowej, także podpalane lub ciemno pręgowane. Na grzbiecie zabarwienie podstawowe jest często bardziej intensywne. Kufa i uszy ciemne. Ogon przeważnie ciemno pręgowany. Mała, jasna plama na piersi jest dopuszczalna. 

Wielkość: psy: 47 - 52 cm suki: 44 - 48 cm
Zarówno dla psów jak i dla suk nie przewiduje się żadnej tolerancji ani w górę ani w dół.

Wady: każde odstępstwo od wymienionych punktów jest wadą, której wielkość uzależniona jest od stopnia odstępstwa od wzorca.

Wady ciężkie: Mięsiste zabarwienie nosa. Nieznaczny przodozgryz i tyłozgryz, częściowe cęgi. Bardzo luźne powieki. Wyraźny grzbiet łękowaty lub karpiowaty, bardzo płaska lub beczkowata klatka piersiowa. Mocno na zewnątrz lub do wewnątrz wykręcone stawy łokciowe, silnie przebudowane kończyny tylne. Bardzo wąskie, krowie lub "o" kształtne ustawienie kończyn tylnych zarówno w pozycji stojącej jak i w ruchu. Zbyt delikatna lub zbyt cienka sierść. Znacznego stopnia nieprawidłowości umaszczenia szaty; czarne umaszczenie z czerwonawym podpalaniem. Nieprawidłowa wielkość. 

Wady dyskwalifikujące: Cherlawość. Wyraźne przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy, braki uzębienia (poza PI). Ektropizm i entropizm. Wrodzone załamania ogona. 
Uwaga:
U psów, oba prawidłowo rozwinięte jądra, muszą znajdować się w worku mosznowym.

p.s.
Dla drążących temat Bawara nie tylko tego co dotycz jedynie eksterieru w literaturze obcojęzycznej znajdziemy kilka ciekawostek .
Tu doszukałem się coś i o oku bawara .
http://www.derylgucio.pl/praktyka/

Kolor oczu jest determinowany przez geny. K. Brandt który prześledził powstawanie i rozwój tej ''psiej rasy'' , pisze: "co do pochodzenia bawara który był hodowany przez właścicieli rewirów w górach Bawarii , Tyrolu i Styrii istnieje niezliczona liczba teorii".

Jednak w oficjalnych źródłach doszukamy się potwierdzenia teorii K. Brandta .

Gdzie organizacja kraju pochodzenia powiela taki wniosek , że '' gończy bawarski '' to krzyżówka posokowca hanowerskiego z jamnikiem .
W Bawarii rasę tę nazwano również "wysoko-nożnym jamnikiem".

Najstarszy Klub Jamnika Deutsche Teckelklub e.V. założony w 1888 r publikuje badania placówek naukowych .
Które dokonały badań ras pokrewnych . Genetycy między innymi poprzez analizę tęczówki oka , całego kośćca , wskazali na niewątpliwe bezpośrednie pokrewieństwo ''jamnika z hanowerem '' .

Jedno co jest pewne w temacie ''oko '' u tych dwóch ras '' jamnik hanower '' .
Mimo że tęczówki '' u tych dwóch ras '' jamnik hanower '' zdają się mieć różne kolory, tak naprawdę zawierają jedynie brązowy barwnik. Kiedy wspomniana tęczówka ma w sobie za dużo brązowego – oczy wydają się być ciemne / czarne .
Avatar użytkownika
adam palinski
 
Posty: 259
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:18

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez Maciej Kopeć » 25 mar 2016, o 23:34

Szanowny kolego Adamie
Co do tematu dotyczącego eksterieru to niestety nie mogę zrozumieć co kolega miał na myśli?
1.czy chęć rozważenia nieścisłości w tłumaczeniu wzorca rasy,
2. czy może krytyka wzorca przyjętego przez FCI w stosunku do pierwowzoru,
3. czy błędnie interpretowany wzorzec przez sędziów eksterieru.
Jak dla mnie trochę to zagmatwane? Prosił bym jaśniej.
Ale to co według mnie najważniejszego kolega poruszył, to kryteria hodowlane dotyczące użytkowości „...takie kryterium jak powyżej byłoby bardziej odsiewające plewy od ziarna niż rodem z totolotka próba główna...” Z całą stanowczością śmiem się z tym nie zgodzić.
Żeby nie być gołosłowny to przytoczę przykłady z tzw. życia:
- zaczynając pracę na OHZ-cie, ściągnąłem kilku przewodników z psami z dyplomami po konkursach. Niestety okazało się, że praca na sztucznym tropie ma się nijak do naturalnego. Nawet najlepiej przygotowany posokowiec na sztucznym tropie, nie poradzi sobie jeśli brak mu odpowiednich cech wrodzonych, potrzebnych do sfinalizowania pracy.
- będąc na naszym Memoriale, wielokrotnie byłem świadkiem, że sukcesy na sztucznym tropie, nie przekładały się na pracę w łowisku.
- Skrajnym przypadkiem był posokowiec, który na sam odwiatr świeżego tropu dzika (podkreślam tropu, nie żywego dzika) walił w tył z podkulonym ogonem. Z pomocą przewodnika robił kilkadziesiąt metrów i sytuacja się powtarzała. I tak przez 2 km. Oczywiście sukcesu nie było. Posokowiec posiadał kilka dyplomów pierwszego stopnia z konkursów i na sztucznym tropie radził sobie znakomicie, zajmując czołowe lokaty na naszych konkursach jak i u południowych sąsiadów. Jak nietrudno przewidzieć potomstwo po takim rodzicu też będzie niewiele warte, o czym miałem okazję się niedawno przekonać.
- w subiektywnej ocenie przewodnika, każdy własny posokowiec jest „profesorem”, a często próba główna obnaża brak umiejętności posokowca, lub co gorsza brak odpowiednich cech wrodzonych lub przeciwnie, pokazuje wybitne „talenty” i daje odpowiednią wiedzę hodowcą co do reprodukcji.
Wiadomo, że kompetencje sędziów i kwestia odpowiedniej oceny pracy też nie pozostaje bez znaczenia.
I jeszcze kierunek poczynań ZkwP. Wiadomo, że czeka nas jako Klub dużo pracy i nie będzie łatwo ani szybko. Cieszy, że takie zmiany w wzorcu rasy, jak w przypadku hanowerów, mogą nam tylko pomóc i może jest to droga, żeby przez ISHV próbować wpływać na FCI i pośrednio na ZkwP. Darz Bór. Maciej
Maciej Kopeć
 
Posty: 35
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 21:53

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez adam palinski » 26 mar 2016, o 19:31

Szanowny Kolego Macieju …

''Nie odkrywa Kolega Ameryki '' - ten teks poniżej umieściłem już kilka lata temu .
http://www.derylgucio.pl/konkursy/

Jeszcze jest tak że można w IV RP mieć inny punkt widzenia .

Bronicie ''towarzysze '' tych zasad uzyskiwania dyplomów '' pp '' jak socjalizmu .
Bo co ? . Bo tak wypada jako nasi reprezentanci na zewnątrz ? .
A sami z naszym ''członków '' poparciem i pełną aprobatą składacie wnioski o jego zmianę brzmienia .

Lecz co do zasady i porównań wartości konkursowych , oceny użytkowości , to mówimy przecież jednym głosem .

A co do eksterieru to niech Kolega nie udaje że nie jest zorientowany co w '' trawie wystawowej piszczy ''.
Avatar użytkownika
adam palinski
 
Posty: 259
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:18

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez Maciej Kopeć » 26 mar 2016, o 22:07

Szanowny kolego Adamie
„Bronicie ''towarzysze '' tych zasad uzyskiwania dyplomów '' pp '' jak socjalizmu.”
Nie bronie zasad uzyskiwania dyplomów, bo sam mam wiele zastrzeżeń do tych zasad (delikatnie to ujmując), ale idei próby pracy na naturalnym tropie. Co do zmiany zasad to od lat próbujemy je zmienić i będziemy próbować dalej „do końca naszego lub ich”:). Na dowód tych słów: Posiedzenia Zarządu z dn. 12.03.2016 r. „Zarząd zobowiązał M. Kopcia do przygotowania do czasu WZ projektu nowelizacji regulaminu oceny pracy posokowca w naturalnym łowisku współgrający z regulaminami innych klubów ISHV.” Nadmienię, że również od lat podejmowane są próby zmiany regulaminu konkursów posokowców, też bez efektów. Następne podejście na spotkaniu dla przewodniczących komisji kynologicznych w Czempiniu na początku kwietnia. Nasi ludzie będą próbować, na zasadzie „kropla drąży skałę”.
Jak kolega pisze na swoim blogu „Uważam że nasi'' regulamino - pisarze '' popełnili wielki błąd bezmyślnie kopiując regulamin konkursu ISHV i pojechali po najmniejszej linii oporu – wrzucając wszystko do jednego worka.” Niestety nasz regulamin nie ma żadnego związku z regulaminem ISHV. Nie wiem skąd takie informacje? Osobiście uważam, że jako kluby członkowskie ISHV powinniśmy mieć(a mamy!) i używać jednego wspólnego regulaminu i podobnych kryteriów kwalifikacji do hodowli, jeśli wspólnie hodujemy posokowce z pieczęcią ISHV. I wspólnie łatwiej byłoby nam wpływać na FCI.
Obecny regulamin „próby głównej” ISHV znajduje się w oryginale na naszej stronie klubowej. Na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowany i nie zachęca do stosowania, ale ma swoje dobre strony. Przede wszystkim nie pozostawia sędziom wiele miejsca do tzw. „luźnej interpretacji”. Szablonowy i bardzo szczegółowy charakter oceny jest dość obiektywny. Chciałbym również przyjrzeć się regulaminom Słowackim i Czeskim, i zobaczymy co z tego wyjdzie..., a potem będziemy dyskutować, mam nadzieję, że konstruktywnie, a nie tylko po to żeby „mącić wodę”.
I jeszcze jedno, też cytat z kolegi strony: „Gdyby tak w okresie intensywnych polowań zbiorowych na którymś OHZ mieć do dyspozycji dyżurną parę sędziów do oceny pracy posokowca - daje to realną nadzieję na dyplom PP.” Też tak myślałem, biorąc pod uwagę wpisy na naszym forum i dyskusje podczas Walnych Zebrań Klubu. W tym roku mieliśmy wszystko dograne na OHZ-cie w Kluczborku. Co najważniejsze dużo polowań, oczywiście postrzałki i sędziów do dyspozycji. Przez okres 3 m-cy nie zgłosił się nikt.
Nie jestem w stanie odnieść się do wszystkich uwag kolegi, bo siedział bym przy komputerze do rana, ale myślę, że to co najważniejsze spróbowałem naświetlić. Pozostałe tematy może omówimy kiedyś przy filiżance kawy? Zapraszam serdecznie.
Darz Bór
Maciej
Maciej Kopeć
 
Posty: 35
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 21:53

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez adam palinski » 27 mar 2016, o 17:43

Szanowny Kolego Macku …

Idea regulaminu ''pp'' w oryginale ISHV jest identyczna bo sprowadza się do podobnych zasad oceniania .
Że zastosowano większą '' klarowność dorozumienie '' tekstu naszego regulaminu ''pp'' to jedyna zasługa naszych wierszokletów .

Nie będę tu się pastwił nad analizą oryginału regulaminu ''pp'' ISHV Niemieckiego i każdego tam zawartego wersetu .
Ale jeśli naprawdę nie wiesz co tam Niemcy zapisali to może poproś już tu na forum deklarującą się osobę o tłumaczenie .
A następnie jeśli będziesz miał wątpliwości co do zasadniczych różnic w brzmieniu \ Niemcy Polska \ odeślesz Adama do oryginału i przedyskutujemy bez ''mącenia wody '' .

Co do porównywania ; Zapewniam to mało ciekawa konfrontacja czterech regulaminów.
Oczywiście w ramach jak piszesz ambitnego planu poddania analizie , Polskie , Niemieckie ,Czeskie , Słowackie , brzmienia regulaminów .

Jeśli chodzi o te ''pieczątki '' § 2 Niemieckiego regulaminu '' praca do oceny tylko na czarnej stopie .
Na '' dzień dobry '' zgłaszam już pierwszą wątpliwość .
W mijającym sezonie mieliśmy trochę śniegu jak dla mnie to ''mistrzostwo świata '' do oceniania . Dnia następnego po ponowie idziesz jak po białej tablicy za postrzałkiem z miejsca gdzie tylko wisi czerwona szmatka ani tropu ani farby . Dochodzisz po 450 m zgasłego dzika , a dwie godziny potem po 2700 m podnosisz z łoża rannego byka .

A na ''do widzenie '' w tym wpisie Kolego Macieju odpowiedz .
Która praca jest trudniejsza dla posokowca jak i również przewodnika ta po jednej dwóch godzinach . Czy ta po 12 gadzinach od postrzału § 6 z tego Niemieckiego skopiowanego przez naszych ''pisarzy '' regulaminu .
Avatar użytkownika
adam palinski
 
Posty: 259
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:18

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez airgialla » 28 mar 2016, o 23:58

Na stronie zkwp w zakładce wzorce ras grupa VI wzorca rasy posokowiec hanowerski nie zamieszczono. Przed świętami miałam a propos kwalifikacji hodowlanej hanowera rozmowę z potencjalnym przyszłym hodowcą. Pan ma wymagane wystawy i zrobioną dysplazję wynik D i chce na suce rozpocząć hodowlę. Z racji pełnionej funkcji w oddziale odmówiłam zakwalifikowania suki do hodowli i jednocześnie zwróciłam się do głównej komisji hodowlanej z prośbą o wykładnię; dodatkowe wymogi hodowlane dla rasy posokowiec hanowerski prześwietlenie w kierunku dysplazji …koniec. Zgodnie z brzmieniem tego zapisu Hanower z wykonanym prześwietleniem w kierunku dysplazji niezależnie od wyniku do hodowli może być zakwalifikowany…gdyby ten zapis brzmiał jak w przypadku wyżłów brytyjskich; wynik badania na dysplazję: A, B, C (psy i suki kwalifikowane po 01.07.2011) sprawa była by powiedzmy jasna suka hodowlaną być nie może ……Klub Posokowca ISHV jest jedynym klubem, który z racji swej działalności posiada właściwy mandat oraz reprezentację do tego by złożyć do głównej komisji hodowlanej wniosek o dopisanie zapisu; „wynik badania na dysplazję: A, B” motywując to danymi z badań zaprzyjaźnionych klubów czeskiego i słowackiego jakie przez ostatnią dekadę w obu klubach przeprowadzono. Z tych badań wynika że 26 % potomstwa po rodzicach wolnych od dysplazji dziedziczy dysplazję ( dziedziczenie poligeniczne) jeśli tylko jeden z rodziców ma wynik „B” 46% potomstwa odziedziczy dysplazję …dane są zatrważające. Dla każdej rasy najważniejsze jest by do hodowli trafiały zdrowe osobniki dlatego zwracam się z prośbą abyście jako klub rasy rozważyli jak najszybsze złożenie wniosku o dopisanie do dodatkowych wymogów hodowlanych zapisu „ wynik badania na dysplazję: A, B”
A teraz OFF
Ad. Maciek i jego dydaktyka oraz przykłady z tzw. życia
Zawsze miałam cie za człowieka obiektywnego ale po twojej staniej wypowiedzi chyba czas zrewidować pogląd w tej materii. Po pierwsze w bardzo niezręcznej sytuacji stawiasz zarówno organizatorów jak i sędziów pracujących przy memoriale jaki podałeś za przykład; Fakty; memoriał w 2009 roku- jako osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń z kół łowieckich przyjąłeś i podałeś do bazy postrzał do dzika ( sobota rano pierwsze pędzenie w pierwszym miocie postrzelono dzika, postrzał na bieg) do tej roboty została wysłana moja Axa ( to ona jest przez ciebie podana jako przykład hodowlanego knota) Jakim cudem taki doświadczony przewodnik jak ty zgłasza postrzał i wysyła do pracy w ledwo pędzony miot, na tropie niespełna 2 godziny po postrzale psa z memoriału? Fakt; praca Axy to 3,5 km z wypuszczeniem psa do gonu nieskutecznego …ty Maciek towarzyszyłeś mi i sędziemu może pierwsze 500 metrów po czym pilnie cię wezwano …swoją broń zostawiłeś sędziemu i wróciłeś do auta więc o jakich 2 km piszesz…co to za sędzia był, że nie zakończył takiej pracy tylko marnował czas. Fakt; następnego dnia pies kontrolny opisanego postrzałka nie odnalazł …dzik strzelony po biegu został uznany jako postrzałek nie do dojścia. Fakt; następnego dnia Axa odnalazła zgasłą łanię strzeloną na kulawy sztych …trop 22 godzinny, 1600 metrów sztuka zgasła, poprzedniego dnia poszukiwana przez gończego. Na widok odnalezionej sztuki oświadczyłeś, że to nie ta bo przecież przez noc lisy nie byłyby w stanie wyżreć całej szynki …ale chwała ci za to pokusiłeś się o powrót do sztuki i wypatroszenie dzięki czemu jednak okazało się, że to jednak była ta właściwa łania. Za tą pracę Axa została oceniana na dyplom II st……zastanawiałam się dlaczego Waldek zrobił swój wpis …ot i wiem, że tych informacji bynajmniej z palca sobie Waldemar nie wyssał one pochodziły od Ciebie …zapewne jako wytrawny znawca genetyki i tematów hodowlanych na tej samej podstawie wysnułeś wniosek o kompletnym braku wartości potomstwa po takiej matce….a pokusiłeś się choćby o zebranie jakichkolwiek informacji o tym czy psy po Axie pracują i gdzie…otóż nie bo po co!!!..... do teorii by nie pasował fakt że Axy potomstwo nie tylko ma dyplomy z konkursów zkousek i prób głównych ale też zwyczajnie wykonuje ciężką pracę w łowiskach w Polsce i Czechach. Nie jestem dziewczynką do bicia, żądam szacunku kolego Macieju i nie życzę sobie szargania mojego dobrego imienia.
Avatar użytkownika
airgialla
 
Posty: 98
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:16

Re: Modyfikacja wzorca rasy posokowca hanowerskiego.

Postprzez Maciej Kopeć » 29 mar 2016, o 21:00

Szanowny Kolego
Mam wrażenie, że zupełnie się nie zrozumieliśmy. Jeszcze raz podkreślam, że nie wypowiadam się co do systemu i zasad oceny próby głównej, i przyznaję, że regulamin trzeba zmienić, ale również uważam, że jest potrzeba oceny posokowca na naturalnym tropie przez sędziów i trzeba korzystać z narzędzi jakie mamy chociaż „nie są doskonałe”, a nie tylko narzekać, że nic nie można.
„Jeśli chodzi o te ''pieczątki '' § 2 Niemieckiego regulaminu '' praca do oceny tylko na czarnej stopie.” ….to naprawdę nie mam pojęcia o jaki regulamin tu chodzi. Nie słyszałem, żeby istniał jakikolwiek regulamin, gdzie zabrania się próby głównej na naturalnym tropie z powodu „białej stopy”, oprócz regulaminu polskiego.
W zakładce ISHV na stronie klubowej są:
- Aktualny statut ISHV
- Regulamin próby Głównej na ISHV
- Tabele oceny Próby Głównej
i Regulamin – Ocena pracy posokowca w naturalnym łowisku – tłumaczenie naszego regulaminu na niemiecki. Podejrzewam, że chyba o ten regulamin Koledze się rozchodzi.
Regulamin Próby Głównej ISHV jest na drugiej pozycji, więc zachęcam do lektury. Chętnie wysłucham opinii i przedstawię na Zarządzie.
DarzBór. Maciej
Maciej Kopeć
 
Posty: 35
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 21:53

Następna strona

Powrót do O rasie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron