Ułożony pies myśliwski

dział ogólny - to miejsce na wszystko, co nie daje się sklasyfikować do działów specjalistycznych.

Ułożony pies myśliwski

Postprzez Marcin Kunikowski » 27 mar 2014, o 16:18

Jak wiemy w obowiązującym dotychczas prawodawstwie łowieckim istniało pojęcie "ułożonego psa myśliwskiego". Niestety nie było ono nigdzie zdefiniowane, tak więc w myśl obowiązujących przepisów, można było do poszukiwania postrzałków zabezpieczyć mieszańca pinczera z yorkiem, którego właścicielem jest ekspedientka w najbliższym sklepie spożywczym. Prawo nie stanowiło co należy rozumieć pod pojęciem "myśliwski" czy też "ułożony".

W bieżącym numerze "Braci Łowieckiej" znalazła się informacja o projekcie uchwały Naczelnej Rady Łowieckiej, który to projekt przewiduje wprowadzenie definicji "ułożonego psa myśliwskiego". W myśl tego projektu do poszukiwania postrzałków można używać psy, które zdobyły dyplom minimum III stopnia na konkursie: dzikarzy, tropowców, posokowców, wyżłów wszechstronnych, jamników wszechstronnych, wszechstronnych płochaczy, pracy na naturalnym tropie. Mogą być to też psy bez dyplomu, z tym jednak zastrzeżeniem, że muszą one zaliczyć podczas któregoś z powyższych konkursów ścieżkę tropową. Uchwała ma wejść w życie od 1 kwietnia 2016 roku. Psy które w tym terminie nie spełniają powyższych wymogów mogą być użytkowane do końca swojego życia. Autor artykułu nie pochwala opisywanego projektu, uważając go za zbyt represyjny, ja uważam z kolei że jest zbyt liberalny ale stanowi doskonały krok na przód.

Co myślicie na ten temat?
Marcin Kunikowski

Re: Ułożony pies myśliwski

Postprzez staniak ryszard » 27 mar 2014, o 18:08

Ludzie i tak na trop będą brali to co jest pod ręką. Możliwe do ogarnięcia wydają się być zbiorówki. Ja już nawet boksera widziałem na ,,szlaku''. Ciekawi mnie natomiast czy odbyło się spotkanie Komisji Kynologicznej PZŁ w sprawie zmiany Regulaminu na konkursach psów myśliwskich zwłaszcza posokowców na zgłaszane propozycje Klubu.
staniak ryszard

Postprzez Wojciech Galwas » 27 mar 2014, o 18:25

Ten projekt Naczelnej Rady Łowieckiej pochodzi z zeszłego roku i został przekazany "w teren" aby zająć "stanowisko wewnętrzne". Został on przekazany niejako z klauzulą tajności, z prośbą o nie udostępnianie. Skądinąd wiem, że w niektórych ZO został tak utajniony, że nie przekazano go nawet do Komisji kynologicznych.
Oczywiście dla mnie śmieszną sprawą jest, że pies który na konkursie dzikarzy dostał ocenę 1 za przebiegnięcie 350 metrów na 2 godzinnej ścieżce tropowej, gdzie wylano ćwiartkę farby - będzie nosił miano "Psa ułożonego do poszukiwania postrzałków".

Na razie jednak nie wiemy jaki ostateczny kształt przyjmie ten projekt?
Zgadzam się jednak z Marcinem, że jest to jakiś krok w dobrym kierunku. Oby się tylko nie rozmył i miał jakąś klauzulę wykonalności!
Wojciech Galwas

Postprzez Wojciech Galwas » 27 mar 2014, o 18:28

Ryśku
Spotkanie Komisji Kynologicznej przy NRŁ na temat proponowanych zmian nie odbyło się. Odbyło się natomiast spotkanie sędziów prób pracy na temat zmian w regulaminach.
Więcej na ten temat powiem na zebraniu klubu.
Wojciech Galwas

Postprzez adam palinski » 31 mar 2014, o 11:49

Film o posokowcach - prokuraturze i obrońcach zwierząt .
http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/radny ... zika/egq8m
Może warto uwzględnić w dyskusji i w tym temacie definicję '' Ułożony Przewodnik Psa Myśliwskiego '' .
Od siebie – kilkakrotnie dochodziłem podobnego postrzałka . Tylko Ci wiedzą jak trudno się zdecydować na strzał łaski gdy jak na zaprezentowanym materiale pies tak blisko stanowi .
adam palinski

Postprzez Waldek A. » 31 mar 2014, o 18:06

kol. Adamie

W/g mnie piękna robota dwóch posokowców. Wydaje mi się że każdy z nas chciałby mieć taki film w swojej kolekcji:), a większość z nas ma:) - a pozostali będą mieli:).

Autor filmu albo miał pecha, albo za bardzo chciał się pochwalić robotą sabak i teraz troszeczkę się potłumaczy.

DB
WA
Waldek A.

Postprzez adam palinski » 1 kwi 2014, o 11:31

Nie wszyscy buszują po niszowych portalach – skopiowałem co tam umieszczono .
Można poczytać.

Tomasz Krzan
Moim największym błędem było umieszczenie filmu w internecie. Ale zasad etyki i moralności nie złamałem - mówi myśliwy z Przeworska, który pokazał film o tym, jak jego psy osaczają postrzelonego dzika. Filmem zainteresowała się Okręgowa Rada Łowiecka w Przemyślu. Skierowała sprawę do prokuratury
W ubiegłym tygodniu lokalną prasę obiegły informacje o drastycznym filmie, jaki umieścił w internecie myśliwy z Przeworska i radny tego miasta Tomasz Krzan. Ponad dwuminutowy film pokazuje postrzelonego dzika osaczanego przez trzy psy myśliwskie. Po blisko półtorej minuty trwania filmu myśliwy dobija dzika strzałem z broni palnej. Wtedy psy rzucają się na zwierzę i szarpią je. Film jest drastyczny.

- Myśliwy nie powinien tego umieszczać w internecie. To skrajna głupota, bo to film o zdecydowanie negatywnej, drastycznej treści i rzuca bardzo złe światło na środowisko myśliwych. Ciężko pracujemy na dobra opinię środowiska, a takie działanie niweczy nasze wysiłki - mówi Adam Chmielowski z Okręgowej Rady Łowieckiej w Przemyślu. - Po drugie, myśliwy złamał zasady prawa i etyki myśliwskiej, które nakazują jak najszybciej dostrzelić ranne zwierzę, by skrócić jego cierpienia. Nie zawsze uda się zastrzelić zwierzę pierwszym strzałem i na takie okoliczności są stworzone właśnie te przepisy - tłumaczy Chmielowski. Okręgowa Rada Łowiecka w Przemyślu skierowała sprawę do prokuratury.

Tomasz Krzan ma do siebie żal, że umieścił film w internecie. - Mam mnóstwo przykrości. Ale nie tylko ja, bo bardzo odbija się to także na mojej rodzinie. Żonie i dziecku. Bardzo ich to dotyka. Dziecko ma duże kłopoty w szkole z rówieśnikami - mówi.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że nie złamał zasad etyki myśliwskiej. - Zasad nie złamałem. Niestety, tak wygląda prawdziwe polowanie - mówi.

Dodaje, że dostrzelił dzika najszybciej jak tylko mógł. - Dzik wpadł w młodnik. Zarośla i wysoka trawa uniemożliwiały pewny strzał. Reguły mówią także, że strzelać w takim przypadku można tylko, jeżeli jest się pewnym, że nie zrani się psa. Strzał oddałem w odpowiednim momencie tak, by nie zranić psów i dobić dzika. Niepotrzebnie tylko dawałem film do internetu.

Tomasz Krzan jest także hodowcą psów - posokowców górskich bawarskich. To właśnie te psy osaczyły dzika. - Ich zadanie na tym polega. Mają tropić ranne zwierzę po śladach krwi. Doprowadzić myśliwego do zwierzęcia. Filmowałem ich pracę także dlatego, że zajmuję się hodowlą i układaniem tych psów. Moje psy wygrywają konkursy i wystawy. Taki film to dobry materiał dla przyszłych ich posiadaczy - tłumaczy Tomasz Krzan.

Ma poczucie, że popełnił błąd, umieszczając film w internecie, ale ma też poczucie krzywdy, czuje się zaszczuty. - To chyba czyjeś celowe działanie, bo przecież ja ten film dałem do internetu w październiku ubiegłego roku, a dopiero teraz wzbudził takie oburzenie? Wszyscy myśliwi wiedzą, że tak właśnie często wygląda polowanie, a jak zobaczyli to ludzie spoza środowiska, to niektórzy myśliwi teraz demonstrują oburzenie - dziwi się Tomasz Krzan.

Adam Chmielowski jednak wątpliwości nie ma: - W tym konkretnym przypadku istniały możliwości, by dobić rannego dzika znacznie wcześniej, niż to pokazuje film. Nie było dużych zarośli, myśliwy filmował. W tym czasie były okazje, by skończyć cierpienia dzika. Nie zrobił tego. Chmielowski dodaje, że ORŁ czeka na rozstrzygnięcia prokuratury, ale równocześnie zapowiada działania, jakie dopuszcza prawo łowieckie.

Komentarz

Marek Kruczek

Co do jednego wszyscy są zgodni: Tak często wygląda polowanie. Ranne, przerażone i bezbronne zwierzę, cierpiące fizycznie i psychicznie. Sfora ujadających napastliwych psów i myśliwy, od którego fantazji zależy, kiedy skończy cierpienie zwierzęcia. Myśliwy, który jest sprawcą owych cierpień.

Bez względu jednak na to, po jakim czasie dobije ofiarę, to stosowanie tutaj słów: etycznie, moralnie, humanitarnie, którymi często posługują się myśliwi, jest co najmniej nadużyciem. Bo jak można używać takich określeń do opisywania strzelania do zwierząt i dobijania ich.

Ale to nie czas, po którym dzik został dobity, jest największym problemem zarówno dla samego myśliwego, jak i rady łowieckiej. Ich najbardziej martwi to, że film trafił do internetu. Teraz cierpi rodzina myśliwego i wizerunek organizacji łowieckiej.

"Tak właśnie wygląda polowanie" i myśliwi często są sprawcami podobnych cierpień zwierząt, ale najważniejsze dla nich jest to, żeby jak najmniej ludzi spoza branży oglądało te wyczyny. Jest to tak ważne, że są w stanie napiętnować publicznie jednego ze swoich.

To szczyt hipokryzji. Strzelają do zwierząt, zabijają je mniej lub bardziej w zgodzie z etyką myśliwego, ale społeczeństwo ma widzieć jak najmniej tego, co dzieje się podczas polowań. Powinno za to dostawać informacje, że myśliwi dbają o las i dokarmiają zwierzynę.

Myślę, że dobrze, że ten film trafił do internetu. Wiemy coś więcej o etyce myśliwych i o tym, jak ciężką walkę muszą toczyć ich sumienia z etyką myśliwego.

Swoją drogą ciekawe, czy rada łowiecka skierowałaby sprawę do prokuratury, gdyby film pozostał tylko do użytku i wglądu myśliwych? Wątpię.

Źródło: gazeta.pl 31.03.2014 , aktualizacja: 01.04.2014 10:50

Darz Bór!!!
adam palinski

Postprzez staniak ryszard » 1 kwi 2014, o 12:50

Trochę go poniosło, emocje wzięły górę nie mnie go oceniać tym bardziej ferować wyroki.
Dlatego na każdym kroku trzeba powtarzać, że chociaż radość z dojścia postrzałka jest i duma z psa nas rozpiera to Przewodnika powinna kształtować mądrość, roztropność w każdej sytuacji.
staniak ryszard

Powrót do Hyde Park