WYSTAWA PIOTRKÓW - 9 czerwca 2013

wszystko o konkursach: piękności i pracy. Zaproszenia i relacje z imprez. Przygotwanie psa i prowadzenie go w ringu.

WYSTAWA PIOTRKÓW - 9 czerwca 2013

Postprzez Wojciech Galwas » 20 lut 2014, o 10:00

Chyba domeną Polaków jest załatwianie wszystkiego na ostatnią chwilę. W rozmowach z wieloma właścicielami posokowców słyszałem liczne deklaracje o udziale na wystawie w Piotrkowie. Tymczasem do zakończenia przyjmowania zgłoszeń pozostały dwa tygodnie, a zgłoszeń jak na lekarstwo. Przygotowanie wystawy, wydrukowanie katalogów, dyplomów, kart ocen, przygotowanie konkurencji hodowlanych, zamówienie pucharów i wiele, wiele innych spraw organizacyjnych wymaga czasu i nie można czekać na zgłoszenia w nieskończoność.

Dlatego proszę Was o mobilizację, podjęcie decyzji o udziale w wystawie i jak najszybsze dokonanie zgłoszenia. Zgłoszeń można dokonać na formularzu zamieszczonym na stronie ZKwP Racibórz.

WAŻNE!!! Na wszystkie zgłoszenia które do nas dotrą udzielamy odpowiedzi osobnym mailem, że zgłoszenie zostało przyjęte. Brak takiego potwierdzenia oznacza, że zgłoszenie nie dotarło! Osobne zawiadomienia o przyjęciu psów nie będą wysyłane. W wystawie mogą wziąć udział tylko posokowce umieszczone w katalogu wystawowym. Późniejsze zgłoszenie psa nie będzie możliwe!

Opłaty za udział w wystawie należy wpłacać na konto ZKwP w Raciborzu (nie na konto klubu). Wpłaty można dokonać nawet na dzień przed wystawą, należy posiadać ze sobą na wystawie dowód wpłaty. Opłaty można dokonać również na wystawie ale wyniesie ona wtedy 100 zł od każdego psa, niezależnie od klasy.

Składajcie również zamówienia na noclegi i wyżywienie oraz na udział w biesiadzie 8 czerwca o 20-tej. Wszystkie informacje są podane na forum. Nie można zorganizować biesiady nie znając ilości chętnych.

TAK WIĘC POSOKOMANIACY - DO ROBOTY - CZEKAMY NA WAS !!!

W razie wątpliwości proszę do mnie dzwonić, tel.; 605 850 288

Pozdrawiam
Wojciech Galwas
Wojciech Galwas

Re: WYSTAWA PIOTRKÓW - 9 czerwca 2013

Postprzez Stara Grobla » 20 lut 2014, o 10:00

Jedna z najważniejszych w tym roku wystaw za nami!

Ogromne gratulacje i podziękowania dla organizatorów. Tak właśnie sobie wyobrażałam wystawę klubową (ups krajową, zaraz ktoś znowu mnie poprawi, ale uparcie będę używała takiego skrótu myślowego).

Kawał dobrej roboty!!
Stara Grobla

Postprzez Wojciech Galwas » 20 lut 2014, o 10:01

Dziękuje Ewa za gratulacje.

Nie było tak dobrze żeby nie mogło być lepiej. Zdaję sobie sprawę z kilku niedociągnięć i niedoróbek. Ciężko się jednak organizuje wystawę na odległość 250 km nie mając w tej materii dużej praktyki.
Mam nadzieję, że następnym razem będzie jeszcze lepiej. Dziękuję za pomoc Joasi, Kubie i Zb. Skrzekowi, no i wszystkim którzy na wystawę przybyli, bo to dzięki nim frekwencja posokowców była największa od lat na wszelkiego rodzaju wystawach. Może nie wszystkim podobało się, że sędziowie liczyli zęby, oglądali owłosienie brzucha, przyglądali się łapą i zaglądali w oczy. Podobały mi się komentarze typu; "byłam na kilkudziesięciu wystawach ale nikt psu w gardło ani w oczy nie zaglądał". Ot widać wystawa wystawie nie równa. Niech ona się nazywa jak chce. Nie chcą nam dać klubowej, niech będzie krajowa, czy powiatowa. Byle poziom sędziowania był na wysokim poziomie. Ludzie płacą i wymagają. Mam nadzieję, że nie każdemu pasuje jak wszystkie zgłoszone psy są "doskonałe".

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję wszystkim uczestnikom !!!
Wojciech Galwas

Postprzez adam palinski » 20 lut 2014, o 10:03

Ot widać wystawa wystawie nie równa .

A ja naiwnie sądziłem że jak ktoś ma papiery ''Sędziego Międzynarodowego '' to oprócz subiektywizmu w ocenie - wzorzec rasy zna - wzorcowo . I akurat na tej wystawie się nie pomyliłem z drobnym wyjątkiem .

Zanim sędzia przystąpił do samego opisu zakomunikował
'' mate doskonałego psa eksterier owo '' .
Jedynie - ocena dobra psa - za '' oko '' które jest za jasne.

Opis jaki otrzymałem to pierwszy tak szczegółowy - jedyna uwaga in minus w opisie - oprócz oka to ''kończyny przednie o nieco miękkim śródstopiu'' .

Bazując na własnych obserwacjach jak i relacjach z ''suczego '' ringu panowie sędziowie dokonali przeglądu hodowlanego ; a nie była to tylko jak w wydaniu rodem z R.P . rewia ''dla oka '' -posoczniczych piękności.
Składam i z tego powodu wielkie podziękowania za trud organizacyjny, zaangażowanie i stworzony przyjacielski klimat przez parę sędziującą.

Cytat z Wojciecha ;
Może nie wszystkim podobało się, że sędziowie liczyli zęby, oglądali owłosienie brzucha, przyglądali się łapą i zaglądali w oczy.

Mnie Kolego Wojciech ; akurat to się bardzo podobało ; jednak nie nazywał bym się Adam P . żeby nie zaistnieć tu i teraz . Ponoć ''pokorne ciele dwie matki ssie '' ale nie wyrośnięty podstarzały , cielaczek Adam .

I tradycyjnie dla potomnych coś tu napiszę i nie dlatego że mam jakieś anse co do oceny .
Ocena jest ostateczna i niepodważalna dobra.

Oczywiście zapytałem sędziego jakiego koloru ma mieć oko ; posokowiec bawarski jeśli Gustawa jest za jasne. W odpowiedzi usłyszałem ''ciemne'' . To znaczy jakie ??? . ''Ciemne '' - to nie kolor dopytywałem . W kolejnej odpowiedzi padło''najlepiej czarne.'' Nie omieszkałem sędziemu zwrócić uwagę że się myli bo we wzorcu rasy pisze jak byk - brązowe i jaśniejsze odcienie brązu .

Kogoś to zastanowi ??? czemu tyle o oku - bo akurat w tym temacie stoję w rozkroku .Choć tradycyjnie swoje zdanie mam.

Byłem parę razy w ojczyźnie bawara razem z Guciem . Oglądali go ichni sędziowie i odważę się napisać eksperci od eksterieru tej rasy . Zawsze padało stwierdzenie doskonała głowa podkreślając bardzo dobrą kolorystykę oka Gucia - właśnie przypisanej tej rasie.

A teraz;
Cytat ze wzorca rasy ;
Oczy przejrzyste, o uważnym wyrazie, niezbyt duże ani zbyt okrągłe; ciemnobrązowe lub nieco jaśniejsze; brzegi powiek pigmentowane, dobrze przylegające do gałki ocznej. .

Dla wyjaśnienia podaję wedle Wikipedii kolorystykę brązu i jego jaśniejszych odcieni ; beżowy ,pomarańczowy, brunatny ,cynamonowy ,czekoladowy ,herbaciany, kakaowy ,kasztanowy ,miedziany, rudy ,ochra, orzechowy ,sepia, spiżowy ,tabaczkowy, ugier, umbra .

Gucio największą radość okazał z wyniku Tosi , śmiem twierdzić że to już ''pasmo jej sukcesów ''.
Do gratulacji wszystkim zwycięzcą i ja się przyłączam nie pomijając Ryszarda z Toresem . Dziękujemy ''A wilkom / Rudym '' i wszystkim znajomym za mile spędzony czas.

Poplątania
Gustaw Adam. Wink

p.s. Po powrocie z łowiska i porannej kawce ; wszedłem na stronę ''Forum Posokowców '' jest tam wątek z podnoszeniem psa; zbulwersowanych uczestników.

Jak szanownemu koleżeństwu wiadomo z naszej autoreklamy jeździmy do niemiaszków na konkursy . Odbywa się tam zawsze przed konkursem przegląd weterynaryjny. I nie mylić go z naszym który ogranicza się do pieczątki ; czy pies szczepiony na wściekliznę .

Tam do rytuału należy bez komendy podnieść psa by sprawdzono mu dzwoneczki , cycuszki - palpacyjnie ocenić czy nie ma przepukliny , ocenić jakość sierści na podbrzuszu.

I ja dopytywałem czemu tak .

''Ad - owocem '' zgłaszającej problem .
Bezpieczeństwo badającego jak i zdecydowanie większa możliwość penetracji badanego ocenianego - miejsca .

A nie wsadzać łapę od d.... strony; np. Gucio tego nie lubi .
adam palinski

Postprzez Marcin Kunikowski » 20 lut 2014, o 10:05

Przyłączam się do gratulacji dla Organizatorów przez duże "O".
Gratuluję zwycięzcom. Dziękuję obecnym za przyjacielską atmosferę.

Osobiście z opisu jestem bardzo zadowolony i zgadzam się z oceną Nuty. Jak to dyplomatycznie nazwał sędzia Cvek "kondycja użytkowa" w porównaniu z innymi sukami z klasy użytkowej była widoczna, spróbujemy nad tym popracować (bo chyba da się to zmienić). Mile natomiast łechczą "szlachetna głowa" czy "piękna maska".

Prośba do obecnych na wystawie i naszym forum o podlinkowanie fotek z wystawy.

Darz Bór
Marcin
Marcin Kunikowski

Postprzez staniak ryszard » 20 lut 2014, o 10:06

Będąc na wystawach specjalnych posokowców, sędzia Pavlikova a rok później sędzia Stefik oceniali oko psa wg palety, na której były kolory oka posokowca. Natomiast sędzia z Włoch był przeciwny czarnej głowie oraz ciemnej sierści.
staniak ryszard

Postprzez Rudy » 20 lut 2014, o 10:07

Tak, to były przemiłe dni.. Do opinii poprzedników się dołączam. Jeszcze raz podziękowania za ogromny trud organizacyjny. Było super. Mam nadzieję, że Prezesowi zostało trochę siły na przyszły rok i tego typu impreza będzie cykliczna.
Gratulacje dla zwycięzców. Zwycięzca jest jeden, a i tak wszystkie są najpiękniejsze.
[Jeśli idzie o brzuszek, to tylko tam widać błędy genetyczne związane z umaszczeniem (tak tłumaczyła koleżanka genetyk)]
Jeszcze raz dzięki za miłe spotkanie i wspólne świętowanie.
(w Anpolu było baardzo wesoło... Chyba lepiej razem )
Co FORMALNE to formalne, a co nie to nie .
POSOKOWCE z wszystkich stron, łączcie się.....
Rudy

Postprzez Wojciech Galwas » 20 lut 2014, o 10:08

Jak widać po różnych wypowiedziach na różnych forach sposób oceny, a w zasadzie sposób oglądania posokowców przez sędziów ze Słowacji wzbudził sporo emocji.
Musze wam powiedzieć że w sposób świadomy zaprosiłem sędziów ze Słowacji licząc właśnie na to, że będą bardzo dokładnie oceniać nie znane im posokowce. Prosiłem osobiście o przywiezienie miarek i mierzenie psów. Podejrzewam, że gdyby dojechał pierwotnie wytypowany sędzia, to oceny byłyby bardziej surowe.
Bywałem wielokrotnie na Słowacji na tzw. Bonitacji czyli po prostu na przeglądach hodowlanych, które niestety zostały u nas zlikwidowane. Tam 3 sędziów poświęca każdemu psu kilkanaście minut, oglądając go ze wszech stron i mierząc każdą partię ciała. Następnie przydzielają punkty za zgodność danej partii (ogona, brzucha , piersi, lędźwi, oka, maski itd. itp) z wzorcem. Posokowiec który uzyska odpowiednią ilość punktów (i do tego posiada RTG stawów, konkurs, próbę główną, itd.) uzyskuje uprawnienia hodowlane. Ma za mało punktów, to pomimo ze jest Interchampionem i Zw. Świata hodowlanym nie zostaje.
Jak pokazała wystawa w Piotrkowie sędziowie (pomimo że nie wzięli wynagrodzenia za sędziowanie) dosyć solidnie wykonali swoje obowiązki.
Niektórzy wystawcy byli zdziwieni, że psom przegląda się całe uzębienie, ogląda sierść na brzuchu, zwraca uwagę na kątowanie, długość i sposób noszenia ogona, miękkość łapy, kolor pazurów, odcień oka. Że nie gania się posokowców w tempie owczarków niemieckich, pozwala się trzymać głowę nisko (a nie naciągniętą na ringówce do góry jak na szubienicy), pozwala się zachować psu swobodną postawę (a nie upozowaną przez handlera).
Możemy się spierać pomiędzy sobą o odcień oka. Wzorzec pisze; oczy ciemnobrązowe lub nieco jaśniejsze. Słowacy rozróżniali 3 odcienie brązu; tmave-czyli ciemne, hnede-czyli brązowe i jaspisowe-czyli bursztynowe, wg nich za jasne. Możemy się spierać o prawidłowość nałożenia maski, czy jakości szaty. Możemy się spierać pomiędzy sobą ale nie z sędzią. Jego ocena jest na pewno subiektywna ale ostateczna. Dlatego na bonitacji psy ocenia 3 sędziów, żeby zmniejszyć do minimum subiektywizm. Wystawa jest wystawą piękności a jak wiemy gusta są różne o których się nie dyskutuje.

Doskonale wiemy, że pies przyjeżdżający na konkurs powinien być do niego przygotowany. Jeżeli nie jest, to szansa uzyskania jakiegokolwiek wyniku jest bliska zeru.
Chyba podobnie powinien być pies przygotowany do pokazania wszystkiego na wystawie eksterieru czyli zgodności budowy z wzorcem. Żeby ocenić uzębienie psa nie wystarczy stwierdzić że zgryz jest nożycowy, przecież oprócz kłów i siekaczy pies ma (a przynajmniej powinien mieć) zęby przedtrzonowe i trzonowe. Żeby je zobaczyć i przeliczyć potrzeba kilka sekund czasu. Tymczasem przy niektórych psach sędziowie robili różne wygibasy, żeby sprawdzić uzębienie. A mogli podziękować z adnotacją NIE DO OCENY.
Podobnie było ze zmierzeniem wzrostu. Wzorzec określa wzrost, więc trzeba go zmierzyć. Tymczasem niektóre psy reagowały paniką na widok miarki. Też można wpisać NIE DO OCENY. Sędziowie byli nad wyraz pobłażliwi w tej materii. Zdziwienie budziło podnoszenie psa do góry aby okazał brzuch i klejnoty. To posoki znosiły dobrze. Ale również słyszałem komentarze, po co, pierwszy raz widzę! No żeby zobaczyć podbrzusze, są 3 sposoby. 1. Sędzia kładzie się na ziemi i ogląda dolne partie.
2. Pies kładzie się na grzbiecie i pokazuje co ma (częste chociaż nie zawsze w odpowiednim momencie). 3. Unosi się psu przednie łapy i pokazuje sędziemu podbrzusze. Można sobie wybrać sposób.

Podsumowując moje dywagacje. Cieszę się bardzo, że wystawa organizowana przez Klub Posokowca przyciągnęła tak liczną stawkę, nie spotykaną od lat na wystawach krajowych, klubowych czy międzynarodowych. Cieszy mnie atmosfera wokół ringów, entuzjastyczne przyjmowanie werdyktów sędziowskich, przyjacielskie dysputy i wymiana poglądów.
Przyjąć jednak musimy, że nie każdy pies jest wybitnym przedstawicielem swojej rasy, nie każdy ma oko tmave, odpowiednio noszony ogon, czy prawidłowo nałożoną maskę. Nie każdy musi być reproduktorem czy suką hodowlaną. Najważniejsze żeby nasz pies był dla nas najpiękniejszy, najwierniejszy, najmądrzejszy i spełniał pokładane w nim nadzieje. A jak ktoś chce uzyskiwać oceny doskonałe to jest bez liku wystaw gdzie nie stanowi to większego problemu.

Dziękuję Wam za przybycie, za emocje, za komentarze. Trzy dni spędzone z Wami wynagrodziły trudy organizacji!
Wojciech Galwas

Postprzez Zimny Trop » 20 lut 2014, o 10:09

Witam organizacja na naprawdę wysokim poziomie, faktycznie co do ocen możemy mieć odmienne zdanie,
Mnie jednak zastanawia fakt że suki bojażliwe o słabej psychice dostawały ocenę doskonałą, a psy za jaśniejsze oko schodziły z ringu z oceną dobrą. Barwa oka to kwestia gustu psychika już nie .
Zimny Trop

Powrót do Wystawy i konkursy