zdrowie hanowerów

wszystko, co dotyczy posokowców bawarskich i hanowerskich. Wątki o rasie, hodowlach, charakterze. Zdrowie, wychowywanie psów.

zdrowie hanowerów

Postprzez Łukasz Dzierżanowski » 19 lut 2014, o 23:16

W biuletynie 2009 na stronie 32. Wojciech Galwas napisal:
w tej rasie mamy do czynienia z dużymi problemami zdrowotnymi.

Z czego to wynika? Czy HS są bardziej podatne na choroby niż BGS?
Łukasz Dzierżanowski

Re: zdrowie hanowerów

Postprzez Stara Grobla » 19 lut 2014, o 23:16

Hanowery są większe i bardziej masywne i pewnie stąd predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych.

O ile dobrze pamiętam w biuletynie Klubu Czeskiego wspomina się również o problemach z budową oka i o padaczce.
Szkoda, że Joasia Airgialla nie udziela się na naszym małym zielonym forum- pewnie miałaby sporo do powiedzenia na ten temat, w końcu jest członkiem tego Klubu.

Spokojna głowa, bawary też mają za uszami ale jakoś się to zamiata pod dywan a dysplazji nikt nie wymaga..
Stara Grobla

Postprzez airgialla » 21 maja 2014, o 14:09

Problem dysplazji u psów wielu ras nie tylko naszych posoków wynika z duch składowych; predyspozycji genetycznych i sposobu odchowu szczeniaka.
O ile na geny nie mamy wpływu a niestety nie mamy, bo dysplazja jest dziedziczona wielogenowo czego efektem jest fakt, że po rodzicach wolnych od dysplazji rodzą się szczenięta z dysplazją, o tyle na sposób odchowu szczeniąt wpływ mamy. Głównym sprawcą problemów ze stawami jest zbytnie obciążanie młodego szybko rosnącego szczeniaka ruchem i to tym wymuszonym oraz suplementowanie wapna i fosforu. Ja wiem, że wielu z was słyszało od wetów, że w okresie szybkiego wzrostu pies powinien otrzymywać fosforan wapnia bo inaczej będzie miał problemy ale tak się składa , iż nadmiar wapnia jest bardziej szkodliwy niż jego niedobór. Z własnego podwórka powiem tak na moją wesołą gromadkę w liczbie; dwa duże samce po 51 cm w kłębie i około 28-31 kg obaj są HDA dziewczyny cała piątka HDA nigdy żadnego wapnia im niesuplementowałam. Czy hanowery są bardziej skłonne do dysplazji .....na podstawie tego co corocznie w biuletynie czeskim opisuje Milan Pavlik trzeba stwierdzić, że częstość występowania tej wady u hanków jest porównywalna z bawarami. Weźmy też pod uwagę i fakt, że nasze bawary w ostatniej dekadzie troszkę nam poszły w górę i dziś większość samców to górna granica wzrostu a więc i psy też masywniejsze a to ma swoje konsekwencje.
A teraz epilepsja ....wydaje się, że to prosta sprawa a jest dokładnie odwrotnie, bo nie każdy pies któremu przydarzył się napad drgawek jest epileptykiem. Pamiętajcie że coraz częstsze obecnie problemy z tarczycą u psów a mianowicie niedoczynność tarczycy może powodować u psa napady drgawek które z epi nic nie maja wspólnego. Jestem ciekawa ile z tych psów z przeszłości które zostały wycofane z hodowli cierpiało faktycznie na epi a ile na niedoczynność. Reasumując nie sądzę by hanower był psem bardziej obciążonym chorobami takimi jak dysplazja czy epi raczej taki efekt bierze się z tego, że psów tej rasy w kraju mamy bardzo mało więc jeśli gdzieś się jakaś dolegliwość pojawi to urasta to do rangi problemów zdrowotnych całej rasy. Problemem w naszej hodowli hanków jest to, że coraz częściej hanki wyglądają jak bawary, tracą swój wyraz poprzez to, że są lżejsze
Darz Bór
airgialla

Postprzez Wojciech Galwas » 23 maja 2014, o 08:42

Problemy wynikające u hanowerów wynikają w dużej mierze z ich małej populacji. Tak więc jak popatrzymy na rodowody hanowerów to znajdziemy tam wielu wspólnych przodków. Pula genetyczna jest zawężona i choroby genetyczne mają łatwiejszą drogę do przebycia. Nie wspominacie nic o chorobach oczu, entropium i ektropium, które to są bardzo powszechne wśród hanowerów. Rzadko można spotkać osobniki z idealnym okiem. Już nawet Hirschmann mówi o dopuszczalnej "luźnej" powiece.
Prócz tego często występujące białe znaczenia na piersi, małe nie są wadą ale urody nie dodają. Następna rzecz umaszczenie, ma być czerwone lub pręgowane. Coraz rzadziej spotyka się ładne czerwone hanowery, dominują pręgowane, też piękne - pod warunkiem że są pręgowane a nie czarne z czerwonymi pręgami. Niestety takie "bardzo ciemno pręgowane" spotyka się coraz częściej za naszą południową granicą. A czarny posokowiec nie jest nam potrzebny (choć i czarne bawary trafiają się w niemieckich hodowlach). Następna rzecz o której pisze Aśka, to ich wzrost i waga, a raczej jej brak. Niestety coraz trudniej po wzroście i wadze odróżnić hanowera od bawara. Na szczęście głowę mają inną. Hanower ma być dużym, silnym psem. Nie zapasionym, nie limfatycznym, ale dużym i silnym.
Kilka, kilkanaście lat temu na ringach wystawowych były premiowane bawary w typie "charcika włoskiego". Na szczęście ten etap mamy chyba za sobą. Bawary są coraz silniejsze (niestety coraz częściej przerośnięte) i KBGS czyni starania żeby we wzorcu określić jego wagę do 30 kg. W hanowerach proces odwrotny, coś nam "karłowacieją" a to rzecz bardzo niekorzystna dla rasy. Dlatego też decydując się na zakup posokowca hanowerskiego, trzeba się dobrze przyjrzeć jakie geny w sobie nosi, jaki eksterier i użytek prezentują jego przodkowie, no i do czego ten hanower ma służyć. Chciałbym się mylić ale coś za dużo jest ostatnio osób, które pytają o hanowery. Coś mi tu komercją pachnie? Posokowiec hanowerski - jak najbardziej tak, jako zrównoważony i opanowany pies będący pomocnikiem myśliwego, a nie moda na rzadką rasę na której może się da zarobić.
Wojciech Galwas

Postprzez airgialla » 23 maja 2014, o 10:08

Byłam przy ostatniej bonitacji w Czeskim klubie jako sekretarz ringu miałam okazję zobaczyć pracę Milana Pavlika. W hanowerach z ringu z " 0" za luźną powiekę zeszło co najmniej 2 psy bardzo ładne pręgusy ale oko faktycznie bardzo otwarte. Jeden pies dostał 0 za duże białe znaczenie na piersi a jeden za wzrost ponad standard. Było parę naprawdę pięknych hanków które uzyskały ocenę doskonałą i był jeden czerwony pies który wyglądał jak przerośnięty bawar głowy hanowerskiej stanowczo nie miał . W Czeskim klubie do rozrodu nie są dopuszczane psy z wadami takimi jak entropium i ektropium, braki w uzębieniu. Widzę bo mam kontakt z doradcą od hanków że krycia tez robią psami niespokrewnionymi więc jest nadzieja że z południa mogą do nas trafić dobre psy. Nie mamy wpływu na to kto poza klubem kupi i do polski sprowadzi hanka w tz celach komercyjnych .......sporo psów maja do zaoferowania Słowacy i to stosunkowo tanio. Pilnujmy by w klubie i do klubu trafiały dobre szczenięta z sprawdzonych renomowanych hodowli pilnujmy by pula genetyczna jaka sprowadzamy była różnorodna bo dalej na to co u nas trafi do hodowli nie mamy wpływu. Nie możemy jak Czesi czy Słowacy na bonitacji psa nie dopuścić do rozrodu z powodu wady. Jak hodowca spełni wymogi ZKwP to może szczenięta klepać do oporu. Czy za wadę można przyjąć ciemne umaszczenie hanowera ....mnie ono nie przeszkadza jeśli poza tym pies jest eksterierowo bez zarzutu. Po pięknej ciemnej pręgowanej Atmie i czerwonym austriackim psie właśnie urodziły się piękne pręgowane szczenięta klasyka czerwień jelenia pręgowana .....ważne aby hodować z głową.
airgialla

Powrót do O rasie