polski klub ISHV ...... o co komon

Dyskusje związane z wydarzeniami w życiu Klubu: spotkaniami, zebraniami, konkursami, wystawami itd.

Re: polski klub ISHV ...... o co komon

Postprzez Wojciech Galwas » 18 sty 2015, o 19:55

Asiu
Napisałaś; „twierdziłam i nadal twierdzę że memoriał to jest jedyna realna szansa na uzyskanie takiego dyplomu”. Chodzi o dyplom z PP. A ja twierdzę, że memoriał nie jest jedyną szansą. Jako przykład przytoczę chociażby dyplom BORY z Góry Zamkowej w Maciejowcu i kilkanaście innych dyplomów uzyskanych nie na memoriale. Zdaję sobie sprawę jak kłopotliwe jest uzyskanie dyplomu PP. Twierdzę, że każdy średnio pracujący posokowiec co najmniej kilka razy w roku wykonuje pracę kwalifikującą się na dyplom PP. Problem tkwi w sędziach pracy. Gdybyśmy jak w Czechach mieli ponad 60-ciu sędziów klubowych, to i ocen z PP można by robić bez liku. Niestety zdobycie uprawnień do sędziowania różni się znacznie w obu krajach, na co niestety nie mamy żadnego wpływu.
Zadajesz kolejne pytanie; „ dlaczego po raz kolejny polskie psy w polskim klubie w ramach polskiego regulaminu są traktowane gorzej niż psy importowane”. Na potwierdzenie swojej tezy przytaczasz pkt. 7 z dodatkowych wymogów hodowlanych naszego regulaminu, konkludując ; „Tenże pies/suka tym samym nabywa prawa do opatrzenia pieczęcią ISHV rodowodu swoich szczeniąt wyjeżdżających na eksport do pozostałych klubów członkowskich…”.
Otóż Asiu po raz kolejny wyciągasz błędne wnioski utożsamiając pojęcie suki hodowlanej czy psa reproduktora z pojęciem posokowca uprawnionego do uzyskania pieczęci ISHV. Wszak od krajowych posokowców nie wymagamy próby głównej, a zaledwie dyplomu z KPP aby członkowie klubu kojarzyli je z innymi posokowcami posiadającymi dyplom z KPP. Tak więc importowane posokowce spełniające wymogi pkt. 7 nie nabywają prawa do opatrzenia ani swojego rodowodu ani rodowodów ich szczeniąt pieczęcią ISHV. Tak więc i Twoje dalsze wywody mijają nie znajdują uzasadnienia.
Co do pytania; „jak to jest możliwe, że dodatkowe wymogi hodowlane uchwalone 02.-6.2007 roku stoją w sprzeczności z regulaminem klubu…” (z 2014 roku), to odpowiadam, oczywistym jest że nowe „dodatkowe wymogi” anulują wymogi z 2007 roku. Nowe uregulowania anulują stare. I po raz kolejny powtarzam, że czym innym są uprawnienia hodowlane a czym innym prawo do pieczęci ISHV.
Zauważ również, że większość suk hodowlanych znajdujących się w klubowym wykazie kryta jest zagranicznymi reproduktorami, nie posiadając dyplomu z PP. Mamy świadomość trudności związanych z uzyskaniem dyplomu PP, dlatego też naszym celem jest wzbogacenie puli genowej naszych posokowców dolewką „zagranicznej krwi”. „Polska” suka nie posiadająca dyplomu z PP uzyskuje możliwość krycia reproduktorem z zagranicy. Czy „czeska” suka nie mająca dyplomu IHB uzyska zgodę na krycie – krajowe czy zagraniczne? Tak więc to „polskie” psy są premiowane a nie zagraniczne.
Chciałbym doczekać czasów aby ZKwP dopuszczała do hodowli posokowce z ocenami z wystaw, RTG stawów, dyplomem z PP, przeglądem hodowlanym. Chciałbym doczekać czasów kiedy klub rasy będzie mógł opracować regulamin konkursów, powoływać sędziów klubowych, decydować o dalszym rozwoju rasy. Chyba nie doczekam!!!
Działamy w warunkach jakie mamy, ale jak nie będziemy istnieć to przyszłość posokowców zostanie puszczona na żywioł, a zagranica będzie nas traktować jak dostawcę tanich posokowców, może i ładnych ale bez potwierdzonej użytkowości.
Co do dyskusji nad projektem regulaminu, to dyskusja na forum była ograniczona, ale przecież nie ograniczamy nikomu możliwości dyskusji. Poza tym forum nie jest jedyną możliwością wyrażania swojego zdania na określone tematy. Część z Twoich uwag została uwzględniona przez WZ a część odrzucona jako bezzasadna. M.in. nie został uwzględniony wniosek; „aby w tym dokumencie były wymienione co najmniej dwa psy i aby zgoda była wydawana co najmniej na 12 miesięcy”.
W projekcie regulaminu była propozycja: "Dopuszcza się możliwość sprzedaży posokowców do klubów członkowskich ISHV, nie posiadających Pieczęci Użytkowości, po uzyskaniu zgody zainteresowanych klubów." Jej celem było ułatwienie hodowcom sprzedaży szczeniąt za granicę bez pieczęci ISHV o ile nabywca i zagraniczny klub wyrażają na to zgodę. Wszak nie tak dawno sama toczyłaś boje o sprzedaż za granicę szczeniąt po matce nie posiadającej pieczęci ISHV. Ta propozycja również nie uzyskała akceptacji WZ.
Wracając do zasadniczego tematu uznawania prób głównych uzyskanych za granicą, to oczywiście jest to temat do dyskusji. Ale jak napisał Maciek pole do dyskusji jest dosyć szerokie, a uznawanie dyplomów musi się odbyć na zasadzie wzajemności. Czy Czesi lub Słowacy uznają próbę z innego kraju na dziku lub taką która nie spełnia wymogów ich regulaminu? Czy muszą mieć potwierdzoną Czy uznawać dyplomy które nie spełniają wymogów naszego regulaminu, czy też takie które te wymogi spełniają? Czy muszą mieć wpis: "prokázaná hlasitost"? Czy uznawać dyplomy podpisane przez 1 sędziego, czy tak jak w Polsce czy na Słowacji przez dwóch?
Czy uznawać bezkrytycznie wszystkie dyplomy wystawiane przez kluby ISHV?
Takich pytań rodzi się więcej i wymagają one analizy. Przypomnę tylko za Maćkiem, że dyplom III st. z KPP na którym może startować tylko 1 posokowiec uprawnia wg ZKwP do uzyskania certyfikatu użytkowości a tym samym do wystawiania się w klasie użytkowej jak również do uzyskania klubowej zgody na zagraniczne krycie, a dyplom I stopnia z próby głównej, z lokatą 1, na kilkanaście startujących psów, na prestiżowym zagranicznym konkursie, do uzyskania certyfikatu użytkowości nie uprawnia.

Na zakończenie. Asiu cenię sobie Twoją aktywność i zaangażowanie zarówno w klubie czesko-morawskim jak i naszym. Jestem otwarty na wszelką polemikę. Denerwującym jednak jest fakt, że najpierw interpretujesz regulamin po swojemu, wysyłasz dokumenty po pieczęć ISHV, a jak odpowiedź jest negatywna, to dopiero zadajesz pytania o interpretację regulaminu, grożąc zwróceniem się o arbitraż w tej sprawie do ISHV.
Może najpierw pytać a potem działać.
Wojciech Galwas

Postprzez airgialla » 18 sty 2015, o 23:01

Panie Wojtku groźba to jest wielkie słowo ......ja poinformowałam że mam zamiar zwrócić się do międzynarodowego ISHV.
Na tym forum i nie tylko zadałam wiele pytań i do dziś się nie doczekałam odpowiedz, między innymi w tym temacie w ostatnim moim wpisie ....na zadane tam pytania również nie otrzymałam odpowiedzi.
Panie Wojtku ja się nie pokusiłam o interpretację tejże części regulaminu na podstawie której otrzymałam odpowiedz odmowną !!!..... dla mnie osoby mającej doświadczenia z klubu czeskiego było to tak oczywiste, że doprawdy odpowiedz odmowną uznałam za bardzo kiepski żart. No cóż tak bywa widać naiwna jestem wierząc w międzynarodowy charakter ISHV ale ma Pan rację zresztą sama jestem tego ciekawa więc zapytam znanych mi doradców w klubach sąsiednich jak to jest w ich klubach z uznawaniem prób głównych wykonanych poza klubem macierzystym ale w ramach ISHV.
Ponawiam pytanie;
Dorosła suka sprowadzona z Czech z dyplomem IHB III st i wpisem prokázaná hlasitost, HD 0/0, kwalifikacje hodowlana w Polsce, ma szczenięta a ojcem tych szczeniąt jest pies z pieczęcią czy jej szczenięta otrzymają pieczęć na rodowodach eksportowych TAK czy NIE
Suka pochodząca z polskiej hodowli która ma kwalifikacje hodowlana, HD"A" i dyplom IHB III st z wpisem prokázaná hlasitost, ma szczenięta a ojcem szczeniąt jest pies z pieczęcią ISHV czy jej szczenięta otrzymają pieczęć na rodowodach eksportowych TAK czy NIE
Panie Wojtku to, że klub w dodatkowych wymogach hodowlanych zapisał i dopuścił by pies/suka został zakwalifikowany do hodowli po uzyskaniu dyplomu z KPP wynika z czystego pragmatyzmu zarządu klubu. Gdyby taki zapis nie dopuścił takiego rozwiązania to dziś w tym klubie dopuszczone do hodowli byłby tylko 5 suk PB/9 psów PB i żaden hanower.
Pyta Pan Panie Wojtku "Czy uznawać bezkrytycznie wszystkie dyplomy wystawiane przez kluby ISHV? " ..... Międzynarodowemu ISHV przyświecają te same cele i te same zasady więc zapytam skoro łączy nas klub to na jakiej podstawie sędzia z jednego kraju miałby podważać ocenę pracy posokowca na naturalnym postrzałku wykonaną w innym klubie członkowskim....zapytam; czy sędzia eksterieru oceniający psa na wystawie ma prawo podważyć ocenę innego sędziego w ramach FCI ?
Psy szczekaja .....a karawana idzie dalej.......Tak .....Zresztą tak jak zawsze dyskutujemy w 6 osób a reszta cicho siedzi i w sprawie głosu nie zabiera, nie zabiera głosu więc należy domniemać że wszystko jest OK ........
airgialla

Postprzez Maciej Kopeć » 19 sty 2015, o 14:08

Asia
Po pierwsze poruszyłem temat certyfikatu użytkowości bo interesuje mnie również podejście ZKwP do konkursów robionych za granicą, aby uniknąć kłopotów w przyszłości jeśli Walne zmieni nasz regulamin. I tak to się ma jakby też kogoś interesowało:
„...Certyfikaty użytkowości wydawane są przez Biuro ZG ZKwP na podstawie świadectw/dyplomów zweryfikowanych przez Główną Komisję Szkolenia (rasy użytkowe i charty) lub odpowiednio Przedstawiciela ZG ds. Kynologii Łowieckiej (rasy myśliwskie).
Certyfikat użytkowości wydawany jest dla psów będących własnością członków ZKwP, które zaliczyły odpowiednie egzaminy/konkursy zorganizowane pod patronatem Głównej Komisji Szkolenia Psów lub PZŁ. W wyjątkowych przypadkach Główna Komisja Szkolenia lub odpowiednio Przedstawiciel ZG ds. Kynologii Łowieckiej, może zatwierdzić egzamin zdawany poza granicami Polski pod warunkiem, że był on przeprowadzony na oficjalnej imprezie międzynarodowej, na której przyznawany był wniosek na międzynarodowego championa pracy (CACIT) lub wnioski równoważne dla innych specjalności użytkowych (np. CACIL itp.)
.Dopuszcza się również wydawanie certyfikatów użytkowości psom zagranicznym na podstawie zawartych wcześniej umów między ZKwP i odpowiednią zagraniczną organizacją krajową...”
Więc uważam, że jeśli chodzi o pieczęć ISHV nic nie stoi na przeszkodzie aby rozważyć uznanie prób pracy robionych za granicą na najbliższym Walnym. Dobrze by było aby inne kluby również uznawały próby robione w Polsce. Problem do poruszenia na najbliższym ISHV. Wiem, że Przewodniczący zwrócił się również do innych klubów ISHV z zapytaniem jak oni podchodzą do tego tematu. Czekamy na odpowiedź.
Na temat twojego pytania , to odpowiedź jest zawarta w regulaminie. Wystarczy przeczytać.
„ VI. DODATKOWE WYMOGI HODOWLANE
8. Szczenięta po importowanych posokowcach mają prawo do jej zamieszczenia w swoich rodowodach w wypadku ich sprzedaży do klubów członkowskich ISHV na takich samych zasadach jak szczenięta po krajowych rodzicach.”
Nie wiem dlaczego naciskasz, żeby zarząd dla ciebie postąpił niezgodnie z regulaminem, który przyjęliśmy przez glosowanie przez znaczną część członków Klubu. Robi się z tej dyskusji przysłowiowe „bicie piany”. Temat potrzebny i dobrze, że go poruszyłaś ale forma dyskusji nie zachęca innych do podjęcia tematu.
Maciej Kopeć

Postprzez airgialla » 19 sty 2015, o 14:40

Maciek w dalszym ciągu nie mam odpowiedzi na postawione pytania a brzmiało ono tak :
Dorosła suka sprowadzona z Czech z dyplomem IHB III st i wpisem prokázaná hlasitost, HD 0/0, kwalifikacje hodowlana w Polsce, ma szczenięta a ojcem tych szczeniąt jest pies z pieczęcią czy jej szczenięta otrzymają pieczęć na rodowodach eksportowych TAK czy NIE
Suka pochodząca z polskiej hodowli która ma kwalifikacje hodowlana, HD"A" i dyplom IHB III st z wpisem prokázaná hlasitost, ma szczenięta a ojcem szczeniąt jest pies z pieczęcią ISHV czy jej szczenięta otrzymają pieczęć na rodowodach eksportowych TAK czy NIE
....ponownie za to przytaczasz regulamin, który znam ba nawet powiem więcej to ja w zeszłym roku zwróciłam uwagę na, to że psy/ suki z eksportu z pieczęciom nie posiadając próby głównej mają prawo do zamieszczania tejże pieczęci w rodowodach swojego potomstwa .......Prezes uznał moje uwagi za słuszne i tak powstał zapis który cytujesz. Może dla ciebie to jest bicie piany nie mnie oceniać twoje odczucia.......dla mnie są to kwestie niezmiernie ważne i muszą być wyjaśnione zaś inni albo z tego skorzystają albo nie. Cieszy mnie że Prezes zwrócił się z takim zapytaniem do innych klubów ot choćby to jest już moim sukcesem kto wie może nawet większym niż kontrowersyjny dyplom IHB III c ........ Są też dobre strony tego " bicia piany" otóż nieoczekiwanie znalazłam się w doborowym towarzystwie przewodników, których prace ocenione na dyplom za granicą w kraju zostały uznanych za niewystarczające do zasłużenia na pieczęć !
airgialla

Postprzez Karolina Płońska » 19 sty 2015, o 20:55

Niestety musze zgodzic sie z Asia. Sama rozmawialam z P.Wojtkiem nie raz na temat uznania PP z innego Kraju.
I jest to dla mnie dziwnie ze Sedziowie Miedzynarodowi, ktorzy moga sedziowac na Memoriale czy ISHV suche moga przyznawac dyplomy na tych waznych dla nas wydarzeniach i te dyplomy sa wazne. Ale jesli Ci sami sedziowie oceniaja PP w ich kraju to u Nas tego nie uznaja.
ISHV jest klubem miedzynarodowym wiec dlaczego nie mozemy miec miedzynarodowego regulaminu dotyczacego prac?!
Moim zdaniem regulamin powinnien byc tak przeksztalcony abysmy mogli w pelni czerpac korzysci z bycia czlonkiem ISHV.
(Jestem czlonkiem Miedzynarodowego Klubu i chciala bym uczestniczyc tez na Miedzynarodowej arenie ale niestety nie moge, poniewaz nikt mi nie chce uznac PP w PL uzyskanej w kraju czlonkowskim, co laczy sie z tym ze nie moge przystapic z moim psem do konkursu w innym kraju poniewaz nie ma on pieczeci!!!!!!)
Karolina Płońska

Postprzez Wojciech Galwas » 23 sty 2015, o 12:57

Karolina
Ocena dokonana przez sędziego uznanego przez FCI jest ważna i niepodważalna niezależnie czy jest to ocena dokonana na wystawie czy na konkursie pracy, czy przy ocenie pracy psa w łowisku. Problem w tym czy ta ocena jest wystarczająca do uzyskania określonych uprawnień w poszczególnych klubach.
ISHV nie jest klubem międzynarodowym, jest zrzeszeniem autonomicznych klubów z poszczególnych krajów, które mają własne określone wymagania co do przyznawania uprawnień hodowlanych i własne regulaminy. Te wymagania i regulaminy są różne w różnych klubach.
Przykład; Posokowiec uzyskuje za pracę na dziku zranionym w przedni bieg dyplom I stopnia, 100 pkt, za pracę po 24 h, praca na otoku- 4 km, 1 km gonu, 1 h stanowienia, dostrzelenie. Praca marzenie. Czy ten dyplom zostanie uznany w Czechach czy na Słowacji do zdobycia uprawnień hodowlanych - NIE!
Słowacja i Czechy wymagają aby próba główna była przeprowadzona na jeleniu. Tak więc dyplom z PP uzyskany za pracę na dziku nie zostanie uznany do uzyskania uprawnień hodowlanych.
Przykład 2; Suka posokowca uzyskała w Czechach uprawnienia hodowlane. Na bonitacji uzyskała max. pkt., Ma HD-A, na wystawie klubowej uzyskała ocenę vyborna, z IHB ma dyplom I stopnia, potwierdzona hlasistost. Miała szczeniaki które otrzymały rodowody i pieczęć ISHV. Następnie suka została sprzedana do Polski. Czy otrzyma uprawnienia hodowlane w ZKwP - NIE! Bo nie spełnia wymogów hodowlanych ZKwP, musi je uzupełnić. A przecież i ZKwP i CMKJ należą do FCI.
Przykład 3; Polski posokowiec na konkursie na Słowacji uzyskuje dyplom za pracę na tropie 4,5 h starym, po dojściu po 450 metrach martwego jelenia. Inny posokowiec w czasie oceny na PP pracował na tropie po 24 h, po 900 metrach doszedł do martwego jelenia, dyplomu nie otrzymał bo dystans za krótki. Czy temu pierwszemu uznać dyplom do uzyskania pieczęci ISHV, a drugiemu nie bo nie uzyskał dyplomu? Czy będzie to równe traktowanie obydwu posokowców?
Jak więc widzisz materia jest skomplikowana.
Wojciech Galwas

Postprzez airgialla » 23 sty 2015, o 13:55

W Czechach IHB może zostać przeprowadzone na dziku ale musi być w przypadku gdy było bez gonu wykonane "prokázaná hlasitost" na Słowacji IHF tylko na jeleniu ale Czeci uznają IHF ze Słowcaji- przykład już podałam. Szwajcarzy mogą próbę zrobić na kozicy i Szwajcarska próba uznawana jest przez klub Niemiecki i odwrotnie.
Panie Wojtku my tu nie o kwalifikacjach hodowlanych dyskutujemy ale o pieczęci.....o pieczęci, która przyznawana jest psom użytkowym, które wykonały próbę główną. Nie dyskutujemy czy ten czy tamten regulamin jest lepszy czy gorszy, czy ci sędziowie mają łatwiej a tamci mają ciężej bo 6 lat stażu i do zaliczenia egzamin ze wszystkiego.....dyskutujemy o tym dla czego pies, który wykonał próbę główną nie ważne gdzie .....wykonał ją w kraju stowarzyszonym w ISHV .....nie może otrzymać pieczęci. W sumie jest to zwyczajne deprecjonowanie wartości próby wykonanej w innym klubie .......a w przypadku i mnie i Karoliny zwyczajnie zamyka nam to drogę do pewnych naszych planów jakie w związku z bawarami mamy ........to podcina skrzydła Panie Wojtku i sprawia że ci którym się chciało chcieć się przestaje bo zwyczajnie traci się sens dla jakiego się poniosło i ponosi wysiłek.........człowiek myśli sobie, że lepiej jest być zwykłym płatnikiem składek
airgialla

Postprzez Karolina Płońska » 23 sty 2015, o 15:03

Asia już wspomniała o Szwajcarii i Niemczech.
Ja dla pewności skontaktowałam się ze Szwajcarskim klubem i potwierdzili mi za Oni mogą wykonywać próby w DE i INNYCH krajach członkowskich i będzie ona u nich UZNANA jeśli próbę przeprowadza sędziowie z Ich lub innego klubu i będzie odpowiadała standardom zawartym w Szwajcarskim regulaminie!!!!
Karolina Płońska

Postprzez Wojciech Galwas » 23 sty 2015, o 19:59

Karolina napisała odnośnie uznania w szwajcarskim klubie próby wykonanej w innym kraju: "będzie ona u nich UZNANA jeśli próbę przeprowadza sędziowie z Ich lub innego klubu i będzie odpowiadała standardom zawartym w Szwajcarskim regulaminie!!!!"
No właśnie - jak będzie odpowiadała standardom!!!
Wojciech Galwas

Postprzez Łukasz Dzierżanowski » 23 sty 2015, o 22:10

Wojciech Galwas napisał(a):ISHV nie jest klubem międzynarodowym, jest zrzeszeniem autonomicznych klubów z poszczególnych krajów, które mają własne określone wymagania co do przyznawania uprawnień hodowlanych i własne regulaminy. Te wymagania i regulaminy są różne w różnych klubach.

Jak trudno zrozumieć to, co napisał Wojtek?!
Jak długo ten wątek będzie się ciągnął - bez sensu? Jeśli chcemy zmienić regulamin - niech powstaną konkretne postulaty na Walne, niech zostaną wprowadzone w porządek obrad i poddane pod głosowanie. Obawiam się, że niekończące potyczki na forum nie wnoszą niczego poza zmęczeniem czytelników - w zapał i zawziętość piszących przestałem już wątpić :)
Łukasz Dzierżanowski

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy Klubowe